Povinná sestava dokladů

V článku o povinné výbavě jsme zmínili i doklady, které řidič musí mít při jízdě u sebe. Ty jsou tři a na vyžádání je musí předložit silniční kontrole. V první řadě je to samozřejmě řidičský průkaz. Pokud ho u sebe nemáme, čeká nás pokuta, stejně jako při absenci dalších dvou dokladů.

Následuje takzvaná zelená karta. Tu nám vystavuje pojišťovny na základě řádně sjednaného a zaplaceného povinného ručení. Pokud ji někde zapomeneme, dostane pokutu v řádu několika tisíc korun, ale pokud bychom vůbec zákonné pojištění vozidel sjednané neměli, čeká nás pokuta až 40 000Kč. A to se nevyplatí nikdy, obzvláště když nejlevnější povinné ručení nestojí víc než pár set korun.

Posledním dokladem je malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla. Některé osoby musejí vozit i další doklad, jsou to hlavně senioři nad 60 let, od kterých se vyžaduje doklad o zdravotní způsobilosti. Druhou skupinou lidí jsou profesionální řidiči. Ti musejí vozit své osvědčení o profesní způsobilosti řidiče.

Ptáte se, jak je to s občanským průkazem? Ten vám s ohledem na řízení vozidla nikdo mít u sebe nepřikazuje, na druhou stranu může být potřeba v milionu dalších situací, takže je jenom logické, že ho u sebe raději vždy máme.

Comments are closed.