Havarijní i další doplňková pojištění

Poskytují nadstandardní ochranu, ale musíme si za ně také připlatit. Mnoho lidí havarijním pojištěním pohrdá jako zbytečným luxusem, ale další na něj nedají dopustit. V čem jsou jeho specifika, kvality a nevýhody?

Je pro každého?

Česká společnost se nedá označit za chudou. Ale ani za bohatou. Vidíme to na vozovém parku, který se stále rozrůstá a částečně i modernizuje, ale stále si hýčkáme své i více než 20 let staré vozy, které přeci dobře slouží. Málo kdo by pak takovému vozu dopřál havarijní pojištění a další příplatkové služby. Cena havarijního pojištění není nijak přemrštěná, alespoň co se týče vašich rozumných nároků na ochranu, ale nelze ho zcela bez námitek doporučit každému. Pokud počítáme každou korunu, asi nebudeme chtít platit několik tisíc korun ročně za nadstandardní ochranu vozu. Zamysleme se však, co by se stalo, kdyby najednou taková osoba způsobila dopravní nehodu, při které by bylo zničeno i její vozidlo. Pravděpodobně by si nemohla zakoupit nový vůz odpovídající kvality. To je asi největší kontroverze havarijního pojištění, že ti kteří by ho potřebovali nejvíce, si ho nemohou dovolit. Doporučit lze jediné- zvýšenou opatrnost, pokud tedy další motivace pro bezpečnou jízdu má smysl.

Naopak, lidé s výraznými příjmy mohou chránit své dražší automobily bez větších problémů a také to většinou dělají.

Chrání před vším?

Dalo by se říci, že ano. Mezi základní krytá rizika patří:

ñ  Krádež vozu.

ñ  Poničení vandalismem.

ñ  Poničení při havárii.

ñ  Poničení živlem.

Pak tu jsou i různé speciality, které mají přivábit zákazníky, jako je pojištění střetu se zvěří, které nabízí pojišťovna Generali. Pojistit lze i různá menší rizika, ať už jako součást havarijního pojištění nebo zvlášť:

ñ  Zničení autoskel, buď pouze čelního nebo všech. Smysl to má hlavně v případě skla čelního, které bývá vystavováno ostřelování nejrůznějších rychle letících předmětů, které ho mohou často poškodit, což vždy znamená výměnu. Ta bývá velmi drahá, v případě originálních skel, například s UV filtrem, až desítky tisíc korun podle typu vozu.

ñ  Ztráta nebo zničení zavazadel.

ñ  Úraz smrtelný nebo s trvalými následky.

Specifickou složkou havarijního pojištění jsou asistenční služby. Ty můžeme najít i jakou součást povinné ručení, ale zdarma většinou pouze ve velmi omezeném rozsahu této příjemné služby. Asistenční služba jednoduše pomáhá, když je to potřeba. Dojde vám benzín na opuštěné silnici? Asistenční vozidlo přijede a doplní vám nádrž. Potřebujete pomoci? Zavoláte a oni poradí. Potřebujete odtah? Žádný problém. Váš vůz nejede? Na určitou dobu vám zapůjčí náhradní. Z rozmachu asistenčních služeb můžeme mít my řidiči velkou radost.

Domény

Comments are closed.